سازه کششی

سازه کششی

سازه کششی از لحاظ تاریخی با الهام از برخی از اولین پناهگاه های ساخته شده توسط بشر – مانند چادرهای سیاه که برای اولین بار با استفاده از چرم شتر توسط عشایر صحرای صحرا ، عربستان سعودی و ایران ساخته شده و همچنین سازه های مورد استفاده قبایل بومی آمریکا – سازه های کششی در سایتن طیف وسیعی از مزایای مثبت در مقایسه با سایر مدل های ساختاری.

سازه کششی چیست؟

ساختار کششی اصطلاحی است که معمولاً در ساخت سقفها با استفاده از غشایی که روی کابلهای فولادی نگه داشته می شود ، استفاده می شود. ویژگی های اصلی آنها نحوه کار تحت کشش تنش سهولت پیش ساخت. توانایی پوشاندن دهانه های بزرگ و قابلیت انعطاف پذیری آنها است. این سیستم سازه کششی. به لطف استفاده از بومهای باریک ، که در هنگام کشش با استفاده از کابلهای فولادی سطحهایی را ایجاد می کند. که قادر به غلبه بر نیروهای تحمیل شده به آنها هستند. مقدار کمی مواد را می طلبد.

"<yoastmark

تاریخ ساختار کششی

سازه های کششی که بیشتر در پوشش مراکز ورزشی میادین و ساخت و سازهای صنعتی و کشاورزی استفاده می شود. بر اساس سیستم های قدیمی استفاده شده در دوران امپراتوری روم است. با این حال ، از دوره روم تا اواسط قرن بیستم ، به دلیل تقاضای کم ، قابلیت استفاده و کمبود تولیدکننده کابل ، بوم و اتصالات که می توانند. در برابر نیروهای تولید شده مقاومت کنند. پیشرفت های فنی کمی وجود داشت.

تنها پس از انقلاب صنعتی و تحریک عصر فوردیسم بود که تحولات جدید توانست نیازهای ذاتی این سیستم ساختاری سازه کششی را برآورده سازد. هزینه کم و تولید انبوه و تقاضا برای سیستم هایی که بتوانند متنوع ترین مناطق با دهانه های بزرگ ، مانند چادرهای سیرک را تطبیق دهند ، توسعه این روش را تشویق می کند.

اولین سازه کششی

بی ثباتی ناشی از استفاده از کابلهای در هم تنیده و پوششهای بسیار سبک. در مدلهای قبلی و در نتیجه نقص ساختاری ، در اواسط قرن گذشته برطرف شد. این کار به لطف سیستم کابلهای فولادی و غشاهای الیافی با مقاومت بالا. همراه با لایه هایی از پوشش های ضد آب ، محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش ، قارچ ، آتش سوزی و باز شدن و بازتاب بیشتر یا کمتر انجام شد.

چنین پیشرفتی فقط به لطف مطالعات فیزیکی-ساختاری آغاز شده. توسط مهندس آلمانی فرای اتو ، که از دهه ۱۹۵۰ اولین مطالعات علمی و اولین کارهای سقف سازی را با استفاده از کابل های فولادی کشیده همراه با غشاها انجام داد.

"<yoastmark

طراحی و اجرای سازه کششی

در این سیستم دو نوع پشتیبانی وجود دارد: مستقیم و غیرمستقیم. تکیه گاه های مستقیم به مواردی گفته می شود. که ساخت و ساز مستقیماً روی بقیه سازه های ساختمان چیده شده باشد. در حالی که حالت دوم از یک نقطه برآمده مانند دکل تنظیم شده است.

کابل ها که وظیفه توزیع تنش های کششی و سخت شدن بوم ها را دارند. بر اساس عملی که انجام می دهند به یکی از دو روش طبقه بندی می شوند: تحمل بار و تثبیت کننده. هر دو نوع کابل به صورت متعامد عبور می کنند. از دو جهت مقاومت می کنند و از تغییر شکل جلوگیری می کنند.

کابلهای تحمل کننده کابلهایی هستند که مستقیماً بارهای خارجی را دریافت می کنند و در بالاترین نقاط ثابت می شوند. از طرف دیگر ، کابلهای تثبیت کننده وظیفه تقویت کابلهای تحمل بار را دارند و از طریق کابلهای تحمل کننده به صورت قائم عبور می کنند. با استفاده از کابل ثابت محیطی می توان از اتصال کابلهای تثبیت کننده به زمین جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست